تخریب مغز به واسطه باکتری دهان

پزشکی
مدیر کل درمانگاه
1398/02/28
1677

مسواک زدن قطعا تنها با سلامت دندان های شما مرتبط نیست. اگر این کار را به خوبی و به صورت منظم انجام ندهید، باکتری هایی که عامل بیماری لثه هستند می توانند حتی زمینه ساز ابتلا به بیماری آلزایمر شوند.


مسواک زدن و استفاده از نخ دندان نه تنها سلامت دهان و دندان ها را حفظ و بهبود می بخشد، بلکه می دانیم که سلامت این بخش می تواند با شرایط سلامت برخی دیگر از بخش های بدن نیز مرتبط باشد.

به گزارش روابط عمومی درمانگاه قاسم بن الحسن به نقل از "ایزی هلث آپشنز"، عدم مراقبت از لثه ها و دندان ها می تواند به بیماری لثه و مشکلات قلبی منجر شود. اما این کل داستان نیست زیرا رعایت بهداشت دهان و دندان و معاینات منظم می تواند شما را از گزند سرطان، دیابت و بیماری کلیه نیز نجات دهد.

اخیرا دلیل دیگری برای مسواک زدن منظم و استفاده از نخ دندان افزون بر دلایل سلامت که به آنها اشاره شد، ارائه شده است و می تواند شما را برای حفظ سلامت دهان و دندان هرچه بیشتر مصمم سازد.

باکتری ها از دهان به مغز سفر می کنند

مشکل با یک باکتری به نام پورفیروموناس ژنژیوالیس (Porphyromonas Gingivalis) آغاز می شود. به گفته کارشناسان، پی. ژنژیوالیس در بیماری پریودنتیت نقش دارد که جدی‌ترین شکل بیماری لثه است.

در شرایطی که این باکتری در بیشتر افراد خطری ایجاد نمی کند، اما زمانی که جمعیت آن بیش از حد افزایش یابد، سیستم ایمنی بدن انسان به این شرایط واکنش نشان داده و موجب بروز التهاب، قرمزی، تورم، خونریزی و تخریب بافت لثه می شود.

اگر این شرایط برای شما چندان جدی به نظر نمی رسد، توجه داشته باشید که باکتری های دهان می توانند از طریق جریان خون به قسمت های دیگر بدن سفر کنند.

در شرایطی که پژوهش های پیشین حضور باکتری پی. ژنژیوالیس در نمونه های مغز بیماران مبتلا به آلزایمر را نشان داده اند، تیم پژوهشی از دانشگاه لوئیزویل و دانشگاه یاگیلونیا در کراکوف، لهستان به بررسی این مساله که آیا ممکن است باکتری در ابتلا به بیماری آلزایمر نقش داشته باشد، اقدام کردند.

پژوهشگران نمونه های مغز از بیماران مبتلا و غیر مبتلا به بیماری آلزایمر که در زمان مرگ تقریبا سنی مشابه داشتند را مقایسه کردند. آنها دریافتند که پی. ژنژیوالیس در نمونه های مغز بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر بسیار بیشتر بوده است.

از این رو، پژوهشگران پژوهش خود را به سطحی جدید ارتقا دادند. با آزمایش روی موش ها، آنها دریافتند که پی. ژنژیوالیس می تواند از دهان به مغز سفر کرده و موجب مشکلات شناختی شود.

مسواک زدن قطعا تنها با سلامت دندان های شما مرتبط نیست. اگر این کار را به خوبی و به صورت منظم انجام ندهید، باکتری هایی که عامل بیماری لثه هستند می توانند حتی زمینه ساز ابتلا به بیماری آلزایمر شوند.

بهداشت دهان و دندان نه تنها برای لبخندی زیبا بلکه برای کاهش خطر بسیاری بیماری های دیگر در طول زندگی ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است. افرادی که با عوامل خطرآفرین ژنتیکی که آنها را مستعد ابتلا به آرتریت روماتوئید یا بیماری آلزایمر می سازد، مواجه هستند باید توجه ویژه ای به پیشگیری از بیماری لثه داشته باشند.


حفظ حافظه


یکی از اقداماتی که می توانیدبرای حفظ حافظه مد نظر قرار دهید پیشگیری از رشد و تکثیر بیش از حد باکتری پی. ژنژیوالیس است.

بهترین روش برای انجام این کار مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به صورت منظم و مراجعه به دندانپزشک برای بررسی شرایط دهان و دندان ها حداقل یک بار در سال است.

اگر سیگار می کشید، باید توجه داشته باشید در معرض خطر بیشتری قرار دارید و همچنین میزان خطر با افزایش سن نیز بیشتر می شود، از این رو، باید اقدامات لازم در راستای حفظ سلامت دهان را تا حد امکان انجام دهید.

افزون بر رعایت بهداشت دهان و دندان، از دیگر روش های حفظ و تقویت حافظه با افزایش سن می توان به موارد زیر اشاره کرد:
تغذیه مغز - اگر قصد دارید عملکرد مطلوب مغز خود را حفظ کنید، باید این اندام را به خوبی تغذیه کنید.

مکملی به نام فسفاتیدیل‌سرین یا PS یکی از گزینه های خوب برای مصرف است. چندین مطالعه نشان داده اند که مصرف فسفاتیدیل‌سرین بهبود 30 درصدی در عملکرد شناختی از جمله یادگیری، حافظه، و به خاطر آوردن اعداد، نام ها و چهره ها را در سوژه ها به همراه داشته است.

فعال بودن - ورزش روزانه می تواند ابتلا به بیماری آلزایمر را به تاخیر انداخته یا از آن پیشگیری کند. تنها 15 تا 30 دقیقه فعالیت جسمانی روزانه می تواند چنین تغییر بزرگی ایجاد کند.

کار کشیدن از مغز - حل کردن معماها، جدول، انجام بازی، یادگیری زبانی جدید یا آغاز یک سرگرمی جدید می تواند مغز را به چالش کشیده و فعال نگه دارد. هر چیزی که مغز شما را تحریک می کند و فعال نگه می دارد می تواند مفید باشد.

پرهیز از شیرینی - رژیم های غذایی سرشار از شکر می توانند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهند، از این رو، مصرف نوشابه های گازدار، آبنبات ها، و دیگر خوراکی های شیرین را کنار گذاشته یا مصرف آنها را محدود کنید.

یادآور میشود درمانگاه قاسم بن الحسن واقع در جنب شمال اتوبان امام علی در خیابان شهید محلاتی  آماده ارائه خدمات دندان پزشکی به هموطنان گرامی می باشد.

شهروندان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ساعات حضور این متخصصین می توانند
با شماره 33067600  داخلی 103و 129 تماس بگیرند.